خانه / خانواده و جامعه / نقد خودرو / تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از نقد خودرو همراه باشید :

روزنامه تماشاگران امروز – میثم فرزیان: اولین گزینه هایی هستند که ممکن است به فکر هر خریداری برسد. پراید و تیبا این شهرت را مدیون قیمت پایین خود هستند، به طوری که آنها را ارزان ترین خودروهای نو می شناسیم. اگر دایره انتخاب را به آنها محدود کنیم، تنها سه تا پنج میلیون تومان اختلاف قیمت دارند. از نظر فنی چطور؟ پراید مدت ها در بازار حضور داشته و ظاهرا زیادی تکراری است. به همین خاطر بعضی ها راهشان را کج می کنند و به سراغ اولین خودروی ایرانی سایپا می روند.

با اینکه می گویند در ساخت تیبا از شاسی پراید و خانواده X100 استفاده شده است، با این حال ظاهر امروزی تری به خود گرفته است. آنهایی که پشت فرمان این خودرو مصرف سوخت پایینی دارند و برای سرویس و نگهداری زیاد صاحب شان را به زحمت نمی اندازند. حتی بعضی قطعات و لوزام شان مشترک است، اما پای انتخاب و خرید که وسط می آید باید سختگیری بیشتری انجام داد. با احتساب اینکه نمی توان روی رانندگی در خارج از شهر خیلی رویشان حساب باز کرد، شما پراید ۲۰ میلیون تومانی را انتخاب می کنید یا تیبای ۲۵ میلیونی را؟

 

تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

آنچه باید درباره تیبا بدانید


موتور:
تیبا از موتوری با حجم ۱۵۰۰ سی سی بهره می برد که باعث شده این خودرو قدرت و شتاب خوبی داشته باشد. از این لحاظ تیبا برتری زیادی نسبت به پراید، مخصوصا پراید ۱۳۱ دارد. چون در پراید ۱۳۱ بدون تغییر در موتور، وزن ماشین افزایش داشته که باعث کندی شتاب شده است. موتور خودرو توان تولید نیرویی معادل ۸۷ اسب بخار برای ۵۲۰۰ دور در دقیقه گشتاور ۱۲۸ نیوتن متری برای ۴ هزار دور در هر دقیقه را دارد.

البته این نکته را باید اضافه کنیم که تیبا به کیفیت روغن موتور حساس بوده و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید. اگر برای این خودرو از یک روغن موتور معمولی استفاده کنید، تقریبا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی، وقتی خودرو را روشن کنید، صدای غیرعادی از موتور به گوش خواهدرسید که به مرور فراگیر شده و پس از گرم شدن  ماشین هم دیگر  قطع نخواهدشد.

حداکثر سرعت نیز در این خودرو ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت است. همچنین این خودرو شتاب صفر تا صد را در ۱۲ الی ۱۳ ثانیه طی می کند. این خودرو دارای یک گیربکس پنج دنده دستی است.

 

تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

مصرف سوخت: باک سوخت تیبا گنجایش ۴۰ لیتر بنزین دارد. مصرف سوخت شهری آن ۵.۶ لیتر به ازای هر صد کیلومتر رانندگی بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن نیز به ۶.۹۵ لیتر می رسد.

سیستم فرمان و ترمز: فرمان این خودرو دارای سیستم هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع است. نوع سیستم ترمز این خودرو روغنی با بوستر خلائی بوده و نوع و دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است.

ایمنی: از لحاظ تجهیزات ایمنی روز هم باید گفت که این ماشین مجهز به ترمز ABS و دو ایربگ راننده و سرنشین است. این خودرو همچنین سیستم ضدسرقت با کد متغیر (Immobilizer) دارد. بدنه تیبا نیز استحکام کافی را دارد و اصلا نمی توان این خودرو را با برادرش مقایسه کرد.

آپشن ها: یکی از آپشن هایی که در تیبا به شکل سفارشی در دسترس است، امکان انتخاب تهویه اتوماتیک است. سیستم پخش این خودرو توان اجرای فایل های MP3 از روی USB را دارد. این ماشین مجهز به چراغ جلوی پرنوری است که رانندگی در شب را راحت تر می کند و این مسئله تاثیر زیادی بر کاهش حوادث ناشی از کاهش دید در شب راننده دارد. همچنین برای مواقع ضروری دارای مه شکن جلو و عقب است. اضافه بر آن، تیبا چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور دارد. شیشه های برقی در این خودرو نیز تنها به درهای جلو متعلق است. صندلی راننده تیبا قابلیت تنظیم ارتفاع دارد.

 

تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

آنچه باید درباره پراید ۱۳۱ بدانید


موتور: موتور پراید همچون تیبا دارای ۴ سیلندر است که به صورت خطی قرار گرفته اند. موتور این خودرو با حجم ۱۳۰۰ لیتر می تواند قدرتی معادل ۷۱ اسب بخار برای ۵۲۵۰ در هر دقیقه به همراه گشتاوری ۱۰۸ نیوتونی برای چهار هزار دور تولید کند. بنابراین تیبا در حجم موتور، قدرت، اسب بخار و دورهای موتور از پراید برتر است.

این خودرو همانند تیبا به یک گیربکس پنج دنده دستی مجهز شده است. حداکثر سرعت در پراید ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت بوده و با این خودرو شما به ۱۴ تا ۱۵ ثانیه زمان احتیاج خواهیدداشت تا از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسید. بنابراین از نظر سرعت و شتاب نیز تیبا با داشتن سرعت ۲۰۰ کیلومتری و زمان ۱۲ تا ۱۳ ثانیه ای از پراید برتر است.

سوخت: باک بنزین در پراید ۱۳۱ گنجایش ۴۰ لیتر بنزین دارد که به ازای هر صد کیلومتر انندگی به صورت ترکیبی، هفت لیتر بنزین از آن کاسته می شود. درواقع پراید در شهر صدی ۹.۵ لیتر بنزین می سوازند که این عدد در اتوبان های ۵.۳ لیتر است.

 

تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

سیستم فرمان و ترمز: فرمان این خودرو دارای سیستم هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع است. نوع سیستم ترمز این خودرو روغنی با بوستر خلائی بوده و نوع و دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است.

ایمنی: پراید نیز همچون تیبا دارای سیستم ترمز ABS است. در پراید دو ایربگ برای راننده و سرنشین جلو در نظر گرفته شده است. پراید نیز به سیستم ضدسرقت با کد متغیر (Immobilizer) تجهیز شده است. با این حال، بدنه این خودرو چندان قوی نیست.

آپشن ها: در پراید نیز همچون تیبا به شکل پیش فرض از سیستم تهویه مطبوع دستی استفاده شده است. سیستم پخش پراید علاوه بر سی دی از USB استفاده می کند و قابلیت اجرای فایل  های MP3 را دارد. در جلو و عقب پراید مه شکن تعبیه شده است.

پراید و تیبا در بازار نو و کارکرده

هم اکنون قیمت پرایدهای ۱۳۱ مدلSE در نمایندگی ها ۲۰ میلیون و ۶۹۶ هزار تومان بوده و در بازار آزاد نیز به قمیت ۲۱ میلیون تومان فروخته می شود. البته دوگانه سوز همین مدل در نمایندگی و بازار آزاد، به ترتیب ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارند.

 

 

تیبا یا پراید؛ نبرد خانوادگی

تیبای صندوق دار نیز در مدل SX بنزینی و دوگانه عرضه می شود که در نمایندگی ها به ترتیب ۲۵ میلیون و ۱۱۶ هزار تومان و ۲۵ میلیونو ۸۶۰ هزار تومان عرضه می شود. قیمت این خودرو در بازار آزاد به ترتیب ۲۵ میلیون و ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. در بازار خودروهای کارکرده هم یک دستگاه تیبا مدل ۹۲ با رنگ سفید و کارکرد ۲۵ هزار کیلومتر ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *