خانه / علمی ، سلامت و پزشکی / علمی و فناوری / پیشرفته‌ترین سلاح‌های ساخته شده توسط نازی‌ها

پیشرفته‌ترین سلاح‌های ساخته شده توسط نازی‌ها

برترین ها – ترجمه از حسین علی پناهی: در اواخر جنگ جهانی دوم بود که نازی ها تلاش ها و آزمایشاتی برای ساخت سلاح هایی بسیار بزرگ و قدرتمند را آغاز کردند تا با استفاده از آن ها ورق را برگردانده و یک بار برای همیشه جهان را به تسخیر خود در آورند. از تانک های تهاجمی غول آسا به اندازه یک ساختمان چهار طبقه گرفته تا جنگنده بمب افکن هایی که شباهت زیادی به هواپیماهای مدرن داشتند، آن ها سعی داشتند قدرتمندترین سلاح های جهان از هر نوعی را بسازند. بر کسی پوشیده نیست که هیتلر قصد داشت دنیا را تسخیر کنید و برای رسیدن به این هدف هر دری را امتحان کرد.

 

اما نازی ها فرصت کافی برای اتمام پروژه های تسلیحایت جاه طلبانه خود نداشته و تنها در برخی از موارد موفق به ساخت نمونه های اولیه سلاح های مرگبار خود شدند. بعدها طرح های اولیه این سلاح ها پیدا شده و در معرض دید عموم قرار گرفت. بدون شک این سلاح ها اگر ساخته می شدند ورق در میدان نبرد برگشته و آلمانی ها پیروز نبردها می شدند. در ادامه این مطلب شما را با برخی از سلاح های سری و فوق پیشرفته ای که نازی ها در طول جنگ جهانی دوم در حال ساخت آن ها بودند آشنا خواهیم کرد.

۱۰- هورتن هو ۲۲۹

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


این روزها استفاده از جت های بمب افکن در نیروی هوایی بسیار رایج است اما باید بدانید که نازی ها اولین کسانی بودند که تصمیم گرفتند از این تکنولوژی پیشرفته استفاده کنند. هورتون هو ۲۲۹ (Horten Ho 229) یکی از ابرسلاح هایی بود که توسط مهندسان آلمانی در طول سال های جنگ جهانی دوم ساخته شد. این بمب افکن یکی از پنهانکارترین هواپیماهای آن دوران بود که می توانست بدون دیده شدن توسط رادارهای دشمن وارد هر منطقه ای بشود.

 

این نمونه اولیه می توانست یک کیلوگرم مواد منفجره را با سرعت یک کیلومتر در ساعت به مسافت یک کیلومتر حمل کند. مشکل اصلی این بمب افکن مصرف سوخت آن بود. اگر چه هیتلر دستور تولید انبوه این بمب افکن را داده بود اما به دلایل مختلفی این کار امکان پذیر نشد. تنها چند نمونه اولیه از این بمب افکن ساخته شد که هنوز هم برخی از آن ها در موزه نگهداری می شوند.

 

۹- لندکروزر پی.۱۰۰۰ راته

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


ارتش آلمان نازی همواره به خاطر تانک های قدرتمندش مورد ستایش قرار گرفته است. از این رو خیلی طول نکشید که مهندسان نظامی این کشور به فکر ساخت بزرگ ترین و قدرتمندترین تانک جهان افتادند. این تانک که «لندکروزر پی. ۱۰۰۰ راته» (Landkreuzer P.1000 Ratte) نام داشت قرار بود نزدیک به ۴۲ متر طول داشته و به اندازه یک ساختمان چهار طبقه نیز بلند باشد.

 

وزن این تانک یک میلیون تن بوده و بزرگ ترین تانکی بود که انسان می توانست تصورش را بکند. اگر چه طرح ساخت این تانک خیلی زود در ژوئن ۱۹۴۲ توسط ادوارد گروتین مدیر کمپانی کراپ مورد تایید قرار گرفت اما در عمل ساخت چنین تانکی امکان پذیر نبوده و طرح ساخت آن به بایگانی فرستاده شد. علاوه بر این با توجه به وزن این تانک، وسیله ای نظامی و کارآمد محسوب نمی شد زیرا حمل و نقل آن بسیار مشکل بوده و خیلی زود توسط نیروهای دشمن رویت می شد.

 

۸- توپ شوِرر گوستاو

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


توپ «شورر گوستاو» (Schwerer Gustav) تنها یکی از ابرسلاح هایی بود که توسط نازی ها ساخته شد و در واقع می توان آن را بزرگ ترین توپی که در تاریخ بشریت ساخته شده و با آن شلیک شده است نامید. این توپ قادر به پرتاب گلوله ای به قطر ۸۰۰ میلیمتر بوده و وزن آن چنان سنگین بود که باید از طریق راه آهن با سرعتی بسیار پایین منتقل می شد. این توپ برای از بین بردن خطوط دفاعی مرز فرانسه موسوم به «ماژینو لاین» در اواخر دهه ۱۹۳۰ توسط کمپانی کراپ ساخته شد. گلوله های این توپ ۷ تن وزن و خود توپ نیز بیش از ۱.۳۵۰ تن وزن داشت. برای سر هم کردن اجزای این توپ به ۲۵۰ نفر خدمه نیاز بود که باید سه روز متوالی برای آماده کردن آن تلاش می کردند.

 

این سلاح نیز مانند بسیاری از سلاح های این لیست بسیار بزرگ و سنگین و البته عجیب و غریب بوده و در میدان نبرد کارآیی نداشت و از همه مهم تر این که هدفی بسیار واضح برای بمب افکن های دشمن بود. با این وجود از این توپ در محاصره سواستوپول و استالینگراد استفاده شد اما تنها پس از شلیک ۴۰ گلوله محل آن توسط نیروهای متفقین شناسایی شده و این توپ غول پیکر از طریق بمباران نابود شد.

 

۷- توپ فوق سنگین وی ۳

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها

 


این سلاح در اصل برای از بین بردن شهر لندن طرح ریزی شد. البته این اولین تلاش نازی ها نبود زیرا آن ها قبلاً نیز برای هدفی مشابه از راکت های وی ۲ و هواپیماهای دارای موشک های هدایت شونده وی ۱ بهره برداری کرده بودند اما ظاهراً نتیجه کار رضایت بخش نبود.

 

این سیستم پیچیده پرتابی می توانست ۳۰۰ گلوله به طول ۳ متر را در مدت یک ساعت تا مسافت ۱۶۵ کیلومتر شلیک کند. این سلاح ساخته شده و برای استفاده از آن به مرز منتقل شد تا برد آن به شهر لندن برسد اما خیلی زود متفقین متوجه خطر شده و با بمباران این سیستم بخش های اصلی آن را از کار انداختند. بدین ترتیب نیروهای آلمانی از تلاش برای بازسازی توپ وی ۳ دست کشیدند.

 

۶- بمب ضد کشتی هدایت شونده فریتز ایکس

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


این بمب در سال ۱۹۴۳ برای از بین بردن کشتی های متفقین در دریای مدیترانه ساخته شد و امروزه نیز از نمونه های پیشرفته تر آن در نیروهای دریایی کشورهای مختلف استفاده می شود. نکته جالب و هوشمندانه در مورد این بمب این بود که حتی پس از شلیک نیز بر اساس شرابط و از طریق دستوراتی که به آن منتقل می شد نیروهای آلمانی می توانستند مسیر آن را تغییر دهند.

 

این قابلیت دقت در اصابت به هدف را افزایش داده و باعث می شد که تلفات جانبی به کمترین حد ممکن برسد. در آن زمان از یک دستگیره کنترل رادیویی برای هدایت این بمب استفاده می شد و این تکنولوژی چنان جدید و قدرتمند بود که متفقین را به وحشت انداخته بود.

 

۵- زیردریایی های یو بوت راکت انداز

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


برای حمله به آمریکایی ها، نازی ها طرح های متعددی را امتحان کردند که هیچ کدام به نتیجه دلخواه منتهی نشد. اما یکی از این طرح ها بسیار جاه طلبانه و پیشرفته بود: استفاده از زیردریایی های یو بوت راکت انداز. اما مشکل این بود که این سیستم پرتاب راکت دقت کافی نداشته و نمی توانست به خوبی در دریا مسیریابی کند. بعدها نیز تلاش شد که از راکت های وی ۲ بر روی این زیردریایی ها استفاده شود که آن هم موفقیت آمیز نبود. سپس آلمانی ها کار را بر روی نسل جدیدی از یو بوت ها آغاز کردند که به دلیل شکست در جنگ و پایان آن نتوانستند آن را تکمیل نمایند.

 

۴- تانک پانزر ۸ ماوس

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


تانک پانزر ۸ ماوس (The Panzer VIII Maus) یکی دیگر از سلاح های قدرتمند ارتش آلمان نازی بود که توسط فردیناند پورشه طراحی شده و با بیش از ۱۴۵ تن وزن عبور دادن آن از روی پل ها و در مسافت های طولانی بسیار دشوار بود.

 

از این رو ناگهان یک ایده خلاقانه دیگر به ذهن پورشه رسیده و طرحی ساخت که بر اساس آن تانک می توانست بدون هیچ کمک یا مشکلی از رودخانه ها عبور کند. اما باز هم معلوم شد که این تانک تنها در آب های با عمق کمتر از ۱۴ متر عمق توان حرکت داشت. اما در ادامه نیز این طرح به دلیل کاربردی نبودن کنار گذاشته شد و نمونه های اولیه نیز توسط متفقین کشف شده و نابود گردید.

 

۳- یو بوت های ایکس ایکس آی

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


یوبوت های آلمانی را باید نمونه های اولیه زیردریایی های پیشرفته کنونی جهان دانست. یو بوت ها که به شدت سریع بودند صدها کشتی، کشتی سوخت رسان، کشتی یدک کش و کشتی جنگی متفقین را غرق کردند. این زیردریایی های آلمانی بسیار بی سر و صدا بوده و براحتی می توانستند خود را به نزدیکی کشتی های دشمن رسانده و ناگهان حمله ای برق آسا و مخرب را آغاز نمایند. یو بوت هایی که نیروی دریایی آلمان در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار داد نسبت به نمونه های قبلی بسیار پیشرفته تر بودند.

 

یک نمونه از این زیردریایی ها که به آن «الکتوبوت» (Elektoboote) گفته می شد بسیار پیشرفته و مخوف بوده و برای مدت زمان بسیار زیادی می توانست در عمق آب منتظر شکار خود باقی بماند. سیستم ایکس ایکس آی که در این زیردریایی به کار رفته بود نیز بسیار پیشرفته بود. در واقع این زیردریایی ها به اژدرهایی با خاصیت بارگیری هیدرولیک بودند و به استفاده از سیستم هدایت صوتی به سمت هدف شلیک می شدند که دیگر نیازی به پریسکوپ های عمقی برای حمله نداشت.

 

۲- جت های جنگنده مسراشمیت ام ای- ۲۶۲ سوالو

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


جت جنگنده مسر اشمیت ام ای-۲۶۲ سوالو اولین جت جنگنده در جهان بود که عملیاتی شد. اگر چه این جنگنده بسیار سریع و قدرتمند بود اما از نقص موتوری رنج می برد. این جنگنده اولین پروازهای خود را در سال ۱۹۴۳ و زمانی که لوفت وافه می خواست برد خود را گسترش دهد مورد استفاده قرار گرفت. این جنگنده قدرت هوایی بسیار بالایی را در اختیار نیروی هوایی آلمان نازی قرار داد. بعدها هیتلر دستور داد که در طراحی این جنگنده تغییراتی ایجاد شود اما زمانی که این تغییرات به سرانجام رسید دیگر جنگ پایان یافته بود.

 

۱-سلاح خورشیدی

 

 

پیشرفته ترین سلاح های ساخته شده توسط نازی ها


شاید عجیب ترین سلاحی که کمتر کسی می تواند به آن فکر کند سلاح خورشیدی است. اگر چه این سلاح ساخته نشد اما تلاش هایی برای ساخت آن انجام گرفت. نازی ها برای تسخیر جهان می خواستند آینه ای به قطر یک و نیم متر را به مداری ثابت بالاتر از کره زمین فرستاده به نحوی که بتوان اشعه های خورشید را کنترل کرده و آن ها را بر روی اهدافی بزرگ مانند یک شهر متمرکز کرد. اگر چه این طرح بسیار جاه طلبانه بنظر می رسد اما ایده آن بسیار غیرعملی بوده و خیلی زود کنار گذاشته شد.

مجله اینترنتی گلثمین آرزوی بهترینها را برای شما دارد.

لینک منبع

مطلب پیشنهادی

VoLTE چیست و چه مزایایی دارد؟

مجله دیجی کالا – یوسف اسفندیاری: VoLTE مخفف «انتقال صدا بر بستر ال‌تی‌ای» (Voice over …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *