خورش قیمه

lape

مواد لازم برای چهار نفر:

گوشت خورشتی (گوشت گوسفند) بدون استخوان و چربی : ۲۰۰ گرم

لپه : یک لیوان

رب گوجه فرنگی : ۳- ۲ قاشق غذاخوری

لیمو امانی: ۲ تا ۳ عدد

سیب زمینی : ۱ عدد بزرگ

پیاز : یک عدد متوسط

نمک و فلفل : به مقدار لازم

  

طرز تهیه:

لپه را از قبل در مقداری آب و نمک خیس کنید.

پیاز را خرد کنید و در کمی روغن همراه مقدار زردچوبه سرخ کنید تا طلایی شود بعد گوشت خرد شده را به آن بیفزائید و کمی تفت دهید تا آب گوشت کشیده شود، ۴ لیوان آب روی آن بریزید و اجازه دهید حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزد (بدون نمک) بعد از یک ساعت لپه و لیمو امانی را به مواد اضافه کنید. تا دو تا سه ساعت خورش جابیفتد ، بعد رب گوجه فرنگی را در تابه ای جداگانه کمی سرخ کنید و در قابلمه خورش بریزید.

سیب زمینی را خلال کنید و جداگانه سرخ کنید. وقتی خورش کاملاً جا افتاد (به روغن افتاد( نیمی از سیب زمینی های سرخ شده را در داخل آن بریزید و هم بزنید و بعد نمک و فلفل غذا را اندازه کنید و در ظرف مناسب سرو کنید و نیم دیگر سیب زمینی را روی آن بریزید.

نکته:

اگر می خواهید یک غذای سالم بخورید و ناراحتی هایی مثل فشار خون و چربی خون و … دارید بهتر است از روغن در غذا استفاده نکنید . گوشت را با پیاز خرد شده درون قابلمه بریزید ، کمی روی حرارت کم تفت دهید و ادویه به آن اضافه کنید(به جز نمک) و آب بریزید تا بپزد . یک ساعت که گذشت لپه را اضافه کنید و یک سیب زمینی را به صورت نگینی خیلی ریز به آن اضافه کنید تا لعاب دار شود و نیم ساعت آخر پخت یک سیب زمینی را پوست بگیرید و خلال کنید و به آن اضافه کنید و اگر به جای رب از گوجه استفاده می کنید ۶ تا ۷ گوجه را میکس کنید و کمی داخل روغن سرخ کنید و در آن بریزید. از گوشت مرغ هم می توان به جای گوشت قرمز استفاده کرد.

لیمو امانی را از وسط نصف کنید و هسته های آن را در بیارید، داخل خورش بریزید چربی و روغن غذا را به خود می گیرد پس از خوردن لیمو امانی در غذا صرف نظر کنید.

مطالب پیشنهادی

, , , , , , , ,
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست