تاریخچه بدمينتون, Badminton, History of Badminton, sport, بدمينتون, تاریخچه بدمينتون, تاریخچه بدمينتون ایران, ورزش

تاریخچه بدمينتون

رشته های ورزشی

badminton01

به طور دقيق معلوم نيست بدمينتون اولين بار در چه كشوري ابداع شده است بعضي معتقدند كه شروع آن از كشور چين بوده است و بعضي مي گويند هندوستان يا انگلستان اما اكثرا معتقدند آغاز آن در شهر پوناي هندوستان بوده است. به همين منظور در هندوستان اين ورزش را پونا مي ناميدند. اين بازي توسط افسران انگليسي از هندوستان به انگلستان برده شد و از آنجايي كه دوك بيفورت به اين بازي بسيار علاقه مند بود. و در خانه ييلاقي خود به نام قصر بدمينتون براي سرگرم كردن مهمانان خود از اين بازي استفاده مي كرد پس از آن بازي پونا به بدمينتون تغيير نام پيدا كرد. قوانين اصلي اين رشته در سال 1877 در كراچي (در آن زمان جزو كشور هند بود.) تنظيم و در سال 1887 در انگلستان اصلاح و تدوين گرديد.

بدمينتون به تدريج به تمام نقاط دنيا گسترش پيدا كرد. اين رشته ورزشي در مدت زمان كوتاهي از طرف مردم مورد استقبال قرار گرفت و علت اساسي آن اين است كه اين رشته ورزشي بازي ايده آلي براي خانواده ها مي باشد . بدين معني كه تمامي اعضاي خانواده بدون توجه به سن وجنس مي توانند در اين رشته فعاليت نمايند. و در ضمن تجهيزات آن سبك وقابل حمل است و در همه جا قابل اجرا است. اين رشته ورزشي براي سلامتي روان و تن مفيد و در ضمن هيجان و لذت در اين بازي به حدي است كه مي توان اوقات فراغت را با اين بازي سپري نمود. در حال حاضر كشورهاي چين- اندونزي- مالزي و دانمارك و كره جنوبي و انگلستان جزو تيمهاي برتر جهان به حساب مي آيند. در سال 1873 اولين كلوپ بدمينتون در انگلستان شكل گرفت. فدراسيون جهاني بدمينتون در سال 1934 تاسيس گرديد. در حال حاضر 14 كشور از جمله ايران جزو IBF مي باشند. در سال 1977 اولين دوره مسابقات قهرماني جهان در مالمو برگزار شد و اولين دوره بازيهاي المپيك بارسلون در سال 1992 اجرا شد.

badminton

بدمينتون در ايران :
با ورود كارشناسان نفتي انگليس به ايران بدمينتون به كشور ايران راه يافت و كارمندان ايراني شركت نفت اين ورزش را از انگليسي ها ياد گرفتند. اين رشته ورزشي با خروج انگليس به فراموشي سپرده شد. تا اينكه ايران ميزباني بازيهاي آسيايي 1353 را تقبل نمود. ون بدمينتون يكي از رشته هاي اين بازيها بود در اين راستا سازمان تربيت بدني در سال 1351 فدراسيون بدمينتون ايران را تاسيس نمود و جهت راه اندازي اين رشته مربي صاحب نام هندي به نام ديپو گوش را به همكاري دعوت نمود اين مربي مدت 5 سال به كار تعليم و آموزش بدمينتون در ايران مشغول بود. اولين دوره مسابقات قهرماني كشور ايران در سال 1352 با حضور 24 تيم برگزار شد كه تهران و خوزستان و اصفهان به ترتيب اول تا سوم شدند. اولين بار تيم ملي بدمينتون ايران در بازيهاي آسيايي 1353 تهران شركت نمود و در بين 13 تيم هشتم شد. اولين رئيس فدراسيون بدمينتون در ايران آقاي امير نويدي بود كه تا سال 1356 عهده دار اين مقام بود و آخرين رئيس فدراسيون آقاي كرباسيان مي باشد. كه از سال 1368 عهده دار اين مقام است. هر ساله مسابقات قهرماني كشور در رده هاي مختلف سني (نو نهالان- نوجوانان- جوانان- بزرگسالان- پيشكسوتان) برگزار مي گردد.

زمين بازي :
زمين بازي بدمينتون به شكل مستطيل مي باشد و با خطوطي به عرض 40ميلي متر كشيده مي شود.خطوط زمين بايد به سادگي قابل تشخيص بوده و بهتر است به رنگ سفيد يا زرد كشيده شود. طول زمين 4/13 متر- عرض زمين 2نفره 10/6 متر- عرض زمين 1نفره 30/5 متر مي باشد. كليه اين خطوط جزو زمين محسوب مي شود. ارتفاع پايه هاي تور 155 متر مي باشد.

منبع : فدراسیون بدمینتون ایران

مطالب پیشنهادی

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سهیل
  1392-11-09 23:29

  سلام. خسته نباشید.
  اگر امکان دارد در مورد تاریخچه ورزش پینگ پونگ هم مطلب بگذارید.
  متشکرم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 + 10 =

مطالب پیشنهادی

فهرست