چطور نكات تربيتي را در مورد بچه‌ها اعمال كنيم؟, تربیت بچه, تربیت کودک, کودکان, نكات تربيتي

چطور نكات تربيتي را در مورد بچه‌ها اعمال كنيم؟

خانواده و جامعه, فرزندان

bache

نمي‌خوام لباسم‌ رو عوض کنم؛ همين يکي رو دوست دارم- مامان کفش‌هام‌رو  زودتر دربيار.
– چرا لباس من اتوکرده نيست؟ مگه من نگفته بودم امروز مي‌خوام اين بلوزم‌رو بپوشم؟
– واي امان از دست تو، بازم که تي‌شرتت‌رو پشت و رو پوشيدي.
– آخه من چند بار به‌ات گفتم کفش‌هات‌رو درست بپوش! هان؟
يعني اين مشکلات پاياني هم دارند؟ شايد جواب مثبت باشد!

تا به حال دقت کرده‌اید که گاهی رعايت نکات تربیتی کوچک می‌تواند اثراتي دلخواه داشته باشد؛ اثراتي که هم به نفع کودک است و هم به نفع والدين. کودک می‌تواند با اعتماد به نفس بهتر، استقلال بيشتر و با احساس مسئوليت قوي‌تر بزرگ شود و البته والدين نيز آرامش بيشتري را تجربه مي‌كنند و لذت بچه‌داري را نيز بهتر حس خواهند کرد. وقتی کودک شما بتواند خودش لباسش را بپوشد نه تنها مستقل بار خواهد آمد بلکه شما هم وقت بیشتری برای گفت‌وگو و بازی با او خواهید داشت.

لباس مناسب بخر

لباس‌هايي که براي کودکتان در زير سن 4 سالگي تهيه می‌کنيد، بهتر است داراي دکمه، زيپ و کمربند ظريفي نباشد؛ چرا که انگشتان او هنوز توانايي انجام کارهاي ظريف را ندارند و اين موضوع باعث تاخير در استقلال او در اين زمينه می‌شود. به همين دليل تلاش کنيد لباس‌هايي براي او تهيه کنيد که جادکمه‌هاي آن گشاد، سگك و زيپ آن بزرگ و کمربندي چسبي داشته باشد؛ البته يقه‌ گشاد يادتان نرود.

حق انتخاب بده

از 3 سالگي کودک شما بايد اين حق را داشته باشد که لباسي را که می‌خواهد بپوشد، خودش انتخاب کند. به عنوان مثال، اگر مهد کودک می‌رود، خودش تصميم بگيرد که چه لباسي می‌خواهد به تن کند.

لبته شايد بسياري از مادران با خواندن اين قسمت بگويند که فقط همين يک دردسر را کم دارند و کافي است اين اجازه را به کودکشان بدهند تا از فردا لباس مهماني را موقع پارك‌رفتن بپوشد و لباس خواب را زمان رفتن به مهد.
بايد توجه داشت که براي جلوگيري از چنين مسائلي، راه‌حل‌هايي نيز وجود دارد؛ راه‌هايي که علاوه بر جلوگیری از وقوع چنين بي نظمی‌هايي، کودک شما را نيز از منافع اين برنامه محروم نمی‌کند.

طبقه‌بندی درخدمت استقلال

لباس‌هاي مربوط به هر فعاليتي را در جايي جدا قرار دهيد؛ به عنوان مثال، لباس‌هاي مهماني در يک کشو، لباس‌هاي خانه در يک کشو، لباس‌هاي بيرون رفتن در يک کشو و . . . البته توجه داشته باشيد که اگر تعداد اين گروه‌ها زياد باشد، می‌تواند باعث گيج شدن کودکتان شده و احتمال خطاي او را زياد کند؛ پس سعي کنيد تعداد آنها بيشتر از 5 تا نباشد.

انتظار سازنده

هر وقت لازم است کودکتان لباسش را عوض کند، به او بگوييد که فعاليت بعدي چيست تا بداند لباسش را از کدام کشو می‌تواند بردارد. به عنوان مثال، به او بگوييد که می‌خواهيد براي خريد بيرون برويد و منتظر او می‌شويد تا لباسش را عوض کند. البته توجه داشته باشيد که توضيح دادن اينکه چرا لباس مهماني با لباس خواب، خانه يا مهد متفاوت است، می‌تواند به موفقيت اين برنامه کمک زيادي بکند.

انتخاب محدود
زماني که می‌خواهيد جايي برويد که كودكتان به لباس خاص‌تري نياز دارد – مثل مجلس ختم – براي به حداقل رساندن احتمال خطا می‌توانيد 2 يا 3 لباس مناسب را جدا کنيد تا از بين آنها انتخاب کند. اما در هر حال سعي کنيد که انتخاب نهايي به عهده‌ خود او باشد. اين کار علاوه بر آنکه اعتماد به نفس او را تقويت می‌کند، تمرين خوبي براي استقلال او نيز محسوب می‌شود.

ترتیب را رعایت کنید

زماني که می‌خواهيد لباس‌هايي را که فرزندتان قرار است آنها را بپوشد برايش کنار بگذاريد، لباس‌ها را به همان ترتيبي که بايد بپوشد از راست به چپ بچينيد. به عنوان مثال، اول زيرپوش، بعد بلوز و در آخر جليقه. اين کار علاوه بر اينکه وابستگي کودک را به شما کم می‌کند، تمريني براي چشم او نيز محسوب می‌شود؛ حرکت از راست به چپ، درست مانند آنچه در رسم‌الخط فارسي وجود دارد.

وضعیت آخر

زماني که قرار است فرزندتان لباسی بپوشد، توجه داشته باشيد که وضعيت گذاشتن لباس می‌تواند تاثير زيادي بر درست پوشيدن لباس داشته باشد. به اين معني که اگر کودکتان عادت دارد براي پوشيدن شلوار روي زمين بنشيند، روي شلوار را رو به بالا قرار دهيد تا موقع پوشيدن، آن را همان‌طور که هست به پا کند. اما تي‌شرت او را رو به پشت قرار دهيد؛ چرا که معمولاً  کودکان لباس را همان طور که از روي زمين بر می‌دارند، تن می‌کنند.

بدون پاشنه‌ش بهتره

عمولا همه‌ جوراب‌ها داراي پاشنه هستند. اما اگر توانستيد جوراب بدون پاشنه براي کودکتان پيدا کنيد، فرصت را از دست ندهيد و دو جيني از اين جوراب‌ها براي کودکتان تهيه کنيد؛ چرا که اکثر کودکان زير 5-4 سال با پوشيدن جوراب‌هاي پاشنه‌دار مشکل دارند؛ مشکلي که می‌تواند آنها را بدون دليل موجهي به بزرگتر‌ها وابسته سازد؛ در عين حال که می‌تواند بر اعتماد به نفس آنها نيز اثري منفي داشته باشد.

کفش‌هایی که با هم قهرند

در رابطه با کفش به این نکته توجه داشته باشيد که از ويژگي‌هاي يک کفش مناسب اين است که کودک براي پوشيدن آن وابستگي کمتري به ديگران داشته باشد. از حدود 5/2 يا 3 سالگي بهتر است که خودش کفش‌هايش را بپوشد. البته ممکن است در ابتدا کفش‌هايش را تا‌به‌تا بپوشد اما نکته‌ مهم اين است که لازم نيست پيوسته چک کنيد که آيا او کفش‌هايش را درست پوشيده يا خير. در عين حال در صورتي که فکر می‌کنيد اشتباه به پا کردن ممکن است باعث زمين خوردن  کودک يا خطرات ديگري شود، اشتباه او را با جملاتي از قبيل «باز هم که اشتباه پوشيدي» يا «کفش‌هات رو درست پا کن» و… بيان نکنيد؛ چرا که چنين بيان مستقيمي می‌تواند در کودکتان احساس شکستي دوباره ايجاد کند. در عوض، می‌توانيد به او يادآور شويد که کفش‌هايش با هم قهر کرده‌اند؛ با توجه به حالت قرار گرفتن کفش‌ها در کنار هم در زماني که تا‌به‌تا پوشيده شده‌اند و البته تشويق‌هايي از قبيل لبخند، آفرين، بوسه و… را در زماني که کار را به درستي انجام می‌دهد، فراموش نکنيد.

چپ بهتر است یا راست؟

البته يک نکته ديگر که می‌تواند در درست پوشيدن کفش اثر داشته باشد، نوع کفش است؛ به اين معني که کفش‌هايي که چسب، زيپ يا بند آنها در کنار کفش و بخش بيروني قرار دارد، احتمال آنکه تابه‌تا پوشيده شوند بيشتر از کفش‌هايي است که بند يا چسب آنها در وسط کفش است. البته اين موضوع دليل جالبي دارد. زماني که کودکان می‌خواهند کفش بپوشند، معمولا روي زمين نشسته و در اين وقت زانوهاي آنها به سمت بيرون است و در نتيجه آنها بر قسمت داخلي کفش تسلط بيشتري دارند تا قسمت بيروني؛ پس به طور ناخودآگاه براي بستن چسب يا بند، کفش هايشان را تابه‌تا پا می‌کنند؛ چرا که در اين وضعيت چسب در قسمت داخلي قرار می‌گيرد و در نتيجه کودک راحت‌تر از عهده‌ اين کار بر می‌آيد.

خیالی نیست اگر بسوزد

از سن 11-10 سالگي يعني تقریبا از کلاس چهارم يا پنجم، بچه‌ها ديگر بايد بتوانند لباس‌هاي خودشان را اتو کنند. البته در ابتدا قطعا به کمک يک بزرگتر نياز خواهند داشت. در رابطه با پسرها با توجه به اينکه رشد جسماني‌شان معمولا داراي کمي تاخير در مقايسه با دخترهاست، طبيعي است كه اين برنامه با کمي تاخير آغاز شود. اما به هيچ عنوان حتي اگر لباس‌هاي فرزندتان بسوزد، مسئوليت اتو کردن لباس‌هاي او را برعهده نگيريد. باور کنيد کمي سوختگي لباس يا خوب اتو نشدن آن، بهتر است تا تقويت بي مسئوليتي در او. البته نظارت کنید که خدای‌نکرده اتفاق ناگواری نیفتد.

برچسب ها
, , ,

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − 2 =

مطالب پیشنهادی

فهرست