نکته هایی برای رنگ آمیزی منزل, آموزش چیدمان, آموزش دکوراسیون, چیدمان, چیدمان منزل, دکوراسیون, دکوراسیون داخلی, دکوراسیون منزل

نکته هایی برای رنگ آمیزی منزل

چیدمان و دکوراسیون

با مجله اینترنتی گلثمین در یک مطلب تازه از چیدمان و دکوراسیون همراه باشید :

با بهره گيری از نكات صحيح رنگ آميزی منزل می توانيد بزرگی و كوچكی فضا، آرامش و حرارت خانه و … را به دلخواه خود تغيير دهيد!

 

آشنایی با روانشناسی رنگ ها, روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون منزل

رنگ زرد لیمویی بر دیوارها، فضا را گرم تر و صمیمی تر می كند و آن را دوستانه تر جلوه می دهد

 

رنگ آبی

رنگ آسمان و دریا و آرامش است. آبی روشن، جوان و پرانرژیست. رنگ نظافت و پاكیزگی است.

 

آبی در یک دكوراسیون احساس و آرامش و سردی و یک آبگیر خنک كوهستانی را تداعی می‌كند.

 

این رنگ محیط را بسیار آرامش بخش، صمیمی و خنک می كند. برای اینكه از سردی آن بكاهیم از یک تابلو یا كوسن ها و یا وسایل تزئینی دیگر كه رنگ كرم دارند استفاده می كنیم یا حتی مبلمان خود را می توان از مكمل این رنگ (نارنجی) انتخاب نمود.

 

آبی اگر كمی تیره شود كه به آن سرمه‌ای گویند، نشانه تفكر است. البته نورپردازی بر روی آن از طریق سقف و یا با لامپ‌های هالوژن آن را مجلل تر و زیباتر می كند و از سردی اتاق می كاهد.

 

رنگ سبز

رنگ سبز در یک فضا و دكوراسیون یک منزل بستگی به میزان درجه خلوص آن مفاهیم متفاوت دارد.

 

ولی در عین حال رنگ حیات، روستا، رنگ درختان و چمن زار است. سبز روشن بهار را تداعی می كند.

 

رنگ سبز رنگ سر زندگی و احساس ایمنی است. سبزهای روشن، آرامش و در عین حال شادی را برای اتاق های پذیرایی و نشیمن شما به ارمغان می آورند.

 

سبز سیر و نزدیك به یشمی سكوت عمیق یك جنگل انبوه كاج را تداعی می كند.

 

رنگ بنفش

رنگ رازگونه است. اگر به آبی بگراید نشانه تقواست و اگر متمایل به قرمز باشد، نشانه عشق زمینی است.

 

اگر به میزانی با رنگ‌های كدر و مرده تركیب شود، نشانه اضطراب و بیماری ست. اما اگر رنگ بنفش به همراه یک رنگ سفید در یک اتاق خواب به كار رود، رویایی ست.

 

بنفش روشن رنگ رمانتیكی است. اگر بنفش را در دیوارهای اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی خود به كار ببرید حتما از بنفش های مختلف كه با سفید و آبی تركیب شده اند، استفاده كنید. (منظور از تركیب، مخلوط كردن رنگ‌ها نیست بلكه قرار گرفتن آنها در كنار هم است) حتما از رنگ های آبی مناسب استفاده كنید.

 

رنگ بنفش در كنار آبی، رمانتیک و رویائی‌ست. سعی كنید كوسن ها و مبل هایی با 2 درجه تیره تر و یا از رنگ های گرم و مكمل استفاده نمایید.

 

رنگ زرد

رنگ زرد به معنی روشنی، انعكاس، امیدواری، نور و آگاهی است. رنگ زرد جزء رنگ های گرم محسوب می شود.

 

افزودن رنگ زرد لیمویی بر دیوارهای اتاق، فضا را گرم تر و صمیمی تر می كند و آن را دوستانه تر جلوه می دهد.

 

همچنین زرد لیمویی در كنار سبز تداعی كننده منظره طلوع خورشید است. رنگ زرد، رنگ توجه و شادمانی، رنگ آفتاب و گل نرگس است اما درخشندگی بیش از حد آن در یک فضا موجب خستگی می شود.

 

اگر دیوار خانه خود را با رنگ زرد پررنگ یا خالص بپوشانید، فضایی بسیار سنگین به وجود خواهد ‌آمد كه باعث خستگی خواهد شد ولی اگر 50 درصد با سفید روشن كنید، لیمویی جذاب به دست می آورید كه روح بخش و صبح گونه است.

 

رنگ سفید

رنگ خلوص، بی گناهی، پاكی،‌‌‌‌ ‌آرامش و صلح است. القاء كننده آرامش و صفا است.

 

یكی از كاربردی ترین رنگ ها در طراحی دكوراسیون یک فضا است زیرا كه با همه رنگ ها قابل تركیب است. (منظور از تركیب، قرارگیری رنگ‌ها در كنار هم در یک كمپوزیسیون رنگی در فضاست).

 

به كارگیری رنگ سفید به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مكان را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهد.

 

بنابراین برای فضاهای كوچک و كم نور انتخاب ایده آلیست. سفید خالص هنگامی كه با نور طبیعی نورپردازی می شود، یک رنگ كرم ایجاد می‌كند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد.

 

در نتیجه با اضافه كردن نورهای زرد، قرمز، قهوه ای در كنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و یا افزودن لوازمی به یک یا چند رنگ یادشده در محیط تغییر می كند.

 

این رنگ ها از كیفیت سفید نمی كاهد بلكه آن را گرم تر می كند. رنگ سفید برای فضاهایی با عناصر معماری قدیمی بسیار انتخاب ایده آلی است.

 

رنگ های خنثی

رنگ هایی هستند كه از میزان زیادی سفید برخوردارند ولی به هیچ یک از رنگ های اولیه و ثانویه متمایل نیستند.

 

با این تعریف رنگ های كم مایه مانند صورتی كم رنگ، آبی آسمانی جزء رنگ های خنثی محسوب نمی شوند ولی رنگ كرم یكی از رنگ های خنثی به حساب می آید.

 

خاكستری، نیز كه از سیاه نشأت گرفته است، جزء رنگ های خنثی به حساب می آید. رنگ های خنثی در بسیاری از موارد طبیعی مثل سنگ ها، خاک، زمین، چوب، حصیر، شن و امثال اینها و یا در برخی از موارد مصنوعی مانند فلز، شیشه، سیمان و غیره دیده می شوند.

 

خنثی بودن یعنی می‌توانند به راحتی در كنار هر رنگ دیگری بدون احتمال وجود از دست دادن زیبایی های رنگ، تركیب متناسب در فضا ایجاد كنند.

 

1-‌ با توجه به اینكه این رنگ ها آرامبخش و ملایم هستند، می توانند پس زمینه خوبی برای نصف تابلو، نوارهای چوبی و كاغذی، پرده و به طور كلی دیواركوب ها باشند.

 

2-‌ هرگاه می خواهید قسمتی از فضا مانند یک دیوار، در و پنجره و یا حتی خرده ریزهایی مانند دستگیره چوب‌پرده و به‌طور كلی هر وسیله كه در محیط زندگی شما وجود دارد، نظر یک بیننده به محض ورود به خود جلب نكند حتما از یک رنگ خنثی استفاده كنید و آنجا را رنگ آمیزی نمایید.

 

از این خاصیت رنگ های خنثی برای رفع عیوب معماری و شكستگی ها و فرورفتگی ها می‌توان بهره زیادی كسب كرد.

 

3-‌ نصب یك تابلوی زرد در فضایی كه اغلب از رنگ های خنثی استفاده شده می تواند دارای دو هدف باشد:

 

1- جلب نظر بیننده به طرف اثر هنری تابلو كه با نورپردازی می توان تاكید بیشتری به روی آن كرد.

 

2-‌ تغییر فضای یكنواخت با عنصری با رنگ آمیزی گرم تر و انرژی دارتر.

 

رنگ های خنثی در پرده‌های مختلف از روشن تا تیره وجود دارند و به لحاظ سبک جزء تركیبات رنگی مورد استفاده شده در سبک كلاسیک می باشند.

 

چند خاصیت دیگر بكارگیری رنگ های خنثی در فضاهای داخلی

1-‌ اگر فضایی با لوازم دكوراسیونی پر شده باشد كه احساس عدم آرامش به وجود می آورد، یكی از راه های ایجاد تعادل در چنین محیطی با حفظ همان وسایل، رنگ آمیزی سطوح اصلی و یا تعویض پوشش های ثانویه مانند رومبلی ها و پرده ها و غیره به رنگ یكی از رنگ های خنثی است.

 

2-‌ رنگ های خنثی بر روی سطوح بافت دار مانند دیوارهای سنگی و سیمانی، حس روستایی را در یك فضا القا می كنند.

 

3- در فضایی كه با رنگ های خنثی طراحی شده است می توان با استفاده از رنگ های زنده و متنوع فضا را گرمتر و شادتر نمود.

 

4-‌ با رنگ آمیزی اتاق كوچک خود به رنگ های خنثی، احساس بزرگ تر، گرم تر و روشن تر بودن را به فضا القا نمایید.

 

5-‌ هرگز از رنگ های متمایل به آبی یا خاكستری در فضاهای سرد استفاده نكنید. برای چنین محیطی از رنگ های خنثی گرم مانند بژ و كرم استفاده نمایید.

 

منبع : zendegionline.ir

منبع

برچسب ها
, , , , , ,

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج + نه =

مطالب پیشنهادی

فهرست