خصوصیات ویژه یک زن نمونه!, خصوصیات ویژه یک زن, خصوصیات ویژه یک زن نمونه!, خصوصیات یک زن نمونه, یک زن نمونه

خصوصیات ویژه یک زن نمونه!

دین و مذهب

این امر بر کسی پوشیده نیست که همسر خوب یکی از بزرگترین نعمت های خداوند متعال است که باعث آرامش و سعادت ما می شود. در همین زمینه پیامبر خدا صلی الله علیه وآله می‌فرمایند: «مِن سَعادَهِ المرءِ‌الزُّوجَهُ‌الصالحه؛(۱) از سعادت مرد،‌ داشتن همسر صالح است.»

از آنجا که انسان هر چه بیش‌تر نسبت به همسر شایسته خویش شناخت و معرفت داشته باشد رضایتش از وی بیش‌تر می‌شود، نیاز داریم که ویژگی ها و صفات یک همسر خوب و شایسته، در فصلی مستقل مورد بحث و کاوش قرار گیرد.

۱- ایمان و تدین

قال رسول الله صلی الله علیه وآله: «مَن تَزَوَّجَ اِمرَأَهً لا یَتَزوَّجَها اِلّا لِجَمالِها لَم یَرَ فیها ما یُحِبُّ وَ مَن تَزَوَّجَها لِمالِها لا یَتَزِوَّجَها اِلّا لَهُ وَ‌کَلَهُ اللهُ اِلیهِ، فَعَلَیکُم بذاتِ الدّین(۲)؛ هر که با زنی به خاطر زیباییش ازدواج کند دلخواه را در او نبیند و هر که با زنی به خاطر مال و ثروتش ازدواج کند خداوند او را به همان مال و ثروت واگذارد پس بر شما باد به ازدواج با زنان متدین».

وقتی به این حدیث نورانی دقت می کنیم گیر بسیاری از زندگی های از هم پاشیده این روزها را می بینیم ، بعضی از جوانان برای مال و ثروت طرف مقابل ازدواج میکنند و بعد از گذشت چند صباحی می بینند این زندگی خیلی جدی تر از این حرف هاست و تاب تحمل همدیگر را ندارند و و جدا می شوند ، اما کسی که دیانت و معنویت را اساس انتخاب خود قرار می دهد هر روز بیش از پیش احساس خوشبختی می کند البته به شرطی که  ایمان ها واقعی باشد و فقط برای ظاهر سازی نباشد که آن هم خود ماجرایی دیگر است .

۲- اصالت و فرهنگ خانوادگی

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: «إیَّاکُمْ وَ خَضْرَاءَ‌الدِّمَنِ؛(۳) از سبزه‌هایی که در زباله‌دانی می‌رویند،‌ بپرهیزید.» سوال شد یا رسول الله! خضراء الدمن چه کسی است؟ فرمودند: «زن خوش سیمایی که در خاندان و خانواده‌ای پست، تولد یافته باشد.»
با توجه به این رهنمود رسول گرامی اسلام، همسر انسان باید در خانواده‌ای با اصالت و با فرهنگ رشد کرده باشد تا فطرت پاک و خدادادیش دچار تغییرات محیطی و رذائل حاکم بر چنین خانواده‌هایی نشود. البته پیداست که مراد از خانواده پست،‌ خانواده‌ای است که از مزایای انسانی مانند عقل، فهم، ادب، اندیشه، جوانمردی و دین‌داری بی‌بهره باشند؛ نه از مال و ثروت.
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: هر که با زنی به خاطر زیباییش ازدواج کند دلخواه را در او نبیند و هر که با زنی به خاطر مال و ثروتش ازدواج کند خداوند او را به همان مال و ثروت واگذارد پس بر شما باد به ازدواج با زنان متدین»

نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله در حدیثی می‌فرمایند: «تَزَوَّجُوا فِی الحجزِ الصّالِحِ، فَإِنَّ العِرقَ دَسّاسٌ(۴؛ با خانواده خوب و شایسته وصلت کنید زیرا خون اثر دارد (اخلاق پدران به فرزندان منتقل می‌شود.).» این روایت به قدری گویا و روشن است که نیازی به هیچ گونه توضیح ندارد.

۳- کم‌خرج و کم مهریه

از جمله صفات پسندیده همسر صالحه و شایسته انسان، کم‌خرج بودن و رعایت اقتصاد در هر شرایطی از زندگی است. این تعادل در اقتصاد می‌تواند در جاهای مختلفی خود را نشان دهد. کسی که به مشقت افتادن همسر خود را نمی‌خواهد، همسری با خیر و برکت است. امام صادق علیه السلام در این باره می‌فرمایند: «مِن بَرَکَهِ الْمَرْأَهِ خِفَّهُ مّئُونَتِها؛(۵) از برکت زن کم خرج بودن او است.» البته این موضوع به صورت عملی نیز به اثبات رسیده است که به هر اندازه چشم و هم‌چشمیها و ولخرجی ها کم‌تر باشد، صمیمیت و خوشبختی یک خانواده هم بیش‌تر است.

این موضوع، می‌تواند مصداق های مختلفی را در بر گیرد که از آن جمله، در میزان مهریه قابل بررسی است. اگر مهریه همسر، مناسب با شأن و منزلت واقعی وی باشد می تواند نقش فزاینده‌ای در میزان مناسبات زوجین ایفا کند همچنان که نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله فرموده‌اند: «اَفضَلُ نِساءِ اُمَّتی اَصَبَحُهنَّ وَجهاً وَ اَقَلَّهُنَّ مَهراً؛(۶) بهترین زنان امت من، خوبروترین و کم مهریه‌ترین آنها است» یا در نقطه مقابل آن امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «اَمّا شُوْمُ المَرْأهِ فَکَثْرَهُ مَهْرِها(۹)؛ شومی و ناخجستگی زن، زیاد بودن مهریه‌اش است.»

پی نوشت ها:

۱) اصول کافی، شیخ کلینی،‌ چاپ ۸ جلدی،‌ دار الکتب الاسلامیه، ج ۵، ص ۳۳۷، ح ۴
۲) التهذیب، شیخ طوسی،‌ دار الکتب الاسلامیه،‌ تهران، چاپ چهارم، ج ۷،ص ۳۹۹، ح ۱
۳) من لا یحضر الفقیه، شیخ صدوق،‌ قم، ۱۴۰۳ هـ . ق، ‌جامعه مدرسین،‌ ج ۳، ص ۳۹۱، ح ۴۳۷۷
۴) مکارم الاخلاق، حسین بن طبرسی، ‌شریف، ‌قم، رضی، ص ۱۹۷.
۵) کافی، ج ۵، ص ۵۶۴، ح ۳۷.

۶) کافی، ج ۵، ص ۳۲۴، ح ۴، فقیه، ج ۳، ص۸۵، ح ۴۳۵۶؛ تهذیب، ج ۷، ص ۴۰۴، ح ۲۴

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × 3 =

فهرست